کلماتیک یک بازی بی نهایت جذاب و اعتیادآور

3.9
(7)

این روزها بازار بازی های کلمه ای بسیار داغ است . بازی های موفق ایرانی معمولا در این گروه قرار دارند و طرفداران خاص خودشان را جذب کرده اند .
در مطلب قبلی دو تا از این بازی ها را معرفی کردیم (بازی آمیرزا و بازی فندق) .در این مطلب به معرفی بازی کلماتیک می پردازیم .

بازی کلماتیک – یک بازی حدس کلمه بسیاری اعتیاد آور

کلماتیک یک بازی ایرانی حدس کلمه ی بسیار جذاب و اعتیاد آور است . این بازی طبق روال سایر بازی های کلمه ای ، در ابتدا بسیار آسان است ولی به مرور سخت شده شده و چالش برانگیز می شود.
در این بازی شما باید حروف را به یکدیگر متصل کرده و کلمه مورد نظر برنامه را حدس بزنید.

ویژگی های کلماتیک

  • گیم پلی بسیار ساده ای دارد و در عرض چند دقیقه می توانید اصول بازی را یاد بگیرید.
  • روزانه بازی هایی همراه با جایزه به برنامه اضافه می شود.
  • شدیدا اعتیاد آور است
  • مراحل بازی بسیار جذاب و متنوع طراحی شده اند .
  • در حال حاضر این بازی شامل بیش از 750 مرحله مختلف و متفاوت است .
  • طراح بازی سعی کرده است گرافیک آن را طوری طراحی کند که هیجان انگیز بوده و از خستگی و بیحوصلگی جلوگیری شود.
  • حالت رقابتی دارد .
  • مشابه بازی های آمیرزا و فندق است که با اتصال حروف به یکدیگر ، کلمه مورد نظر برنامه ساخته می شود.
  • و…

اگر کمی در بین بازی های موبایلی و مخصوصا اندرویدی گشت بزنید به راحتی متوجه می شوید که بازار فعلی در دست بازی های حدس کلمه است .
برای مثال تا کنون بازی آمیرزا بیش از 5 میلیون بار دانلود شده است که عدد شگفت انگیزی است . این میزان دانلود ، سایر طراحان را ترغیب کرده است که سراغ بای هایی با همین سبک بروند.
بازی های آمیرزا ، کلماتیک و فندق با فاصله بسیار کمی از یکدیگر منتشر شدند ولی بنا به دلایلی بازی کلماتیک از دو رقیب خود عقب ماند.

چرا بازی کلماتیک کمتر از فندق و آمیرزا دانلود شده است؟

ادامه این مطلب به نقل از طراح بازی کلماتیک می باشد.
اولین اشتباه تیم طراحی بازی کلماتیک ، تلاش بیش از حد برای اضافه کردن ویژگی های مختلف و گوناگون به بازی بود در حالی که مورد مهم تری فراموش شده بود . «گیم پلی بازی باید بهتر می شد و نیاز به کمی بهبود داشت »
البته این اشتباه دلایلی نیز داشت . کافه بازار کلماتیک را به دلیل اینکه تفاوتی با نمونه های مشابه نداشت ، در بین برنامه های برگزیده منتشر نکرد.
گروه طراح کلماتیک برای رفع این ایراد کافه بازار مجبور شدند ویژگی های متفاوت و مختلفی به بازی کلماتیک اضافه کنند تا کافه بازار این بازی را در بین بازی های برگزیده قرار دهد .
با گذشت زمان و با بررسی نتایج و نظرات ، گروه طراح برنامه متوجه شدند که اگر هزینه و زمانی که برای اضافه کردن ویژگی های متفاوت صرف شده است را بر روی اضافه کردن مراحل مختلف و بهبود رابط کاربری صرف می کردند می توانست نتیجه بهتری داشته باشد.
به عبارتی گروه تیم طراحی به این نتیجه رسیدند که یک بازی با گیم پلی عالی بسیار بهتر از یک بازی با ویژگی های مختلف ولی با گیم پلی متوسط است .
در این مرحله ، گروه طراحی بازی کلماتیک ، اضافه کردن ویژگی های جدید به بازی را رها کرده و سعی کردند بیشتر بر روی رابط کاربری بازی کار کنند.

گروه طراحی بازی کلماتیک در همان ابتدای انتشار این بازی می دانستند که تفاوت بزرگی با رقیب خودشان یعنی استودیو نردبان اندیشه دارند چرا که آنها تجربه ساخت بازی باقلوا را داشتند که بیش از 1 میلیون بار دانلود شده بود.
بعد از مدتی ، متوجه شدند که در بازی های کلمه سازی ،انتخاب کلمات درست و اصولی ، بسیار بیشتر از اضافه کردن روزانه مراحل بازی اهمیت دارد.
برای مثال گروه طراحی بازی کلماتیک اشاره می کند که :
ما متوجه شدیم که کسانی که بازی آمیرزا را بازی می کنند ، بعد از متوجه شدن کلمه مد نظر آمیرزا ، خودشان را سرزنش می کنند که چرا این کلمه به ذهن خودم نرسید. در حالی که کسانی که بازی کلماتیک را انجام می دادند ، این حس برای بازیکن ایجاد نمی شد.
اینجا بود که گروه طراحی متوجه شدند که در یک بازی کلمه ای ، بازی باید برای کاربر جالب و جذاب باشد و نه برای خود طراح بازی .
مشکل دیگر این بازی این بود که گزینه ای برای برگرداندن کاربر به بازی در نظر گرفته نشده بود. برای مثال این بازی در آن زمان امکان پوش نوتیفیکیشن را نداشت .
نکته دیگری که در طراحی این بازی به آن توجه نشده بود ، گرافیک و رنگ بندی بازی بود. طراحان بازی کلماتیک سبک خاص و رنگبندی خاصی برای این بازی در نظر گرفته بودند که برای بازی های حدس کلمه اصلا مناسب نبود.
در واقع تیم طراحی دوباره اشتباه کرده بود و گرافیک بازی را طبق سلیقه خودشان طراحی کرده بودند و نه طبق سلیقه کاربر .
به همین دلیل دوباره مجبور شدند تا با صرف هزینه و زمان زیاد ، تغییراتی در بازی ایجاد کنند تا رابط کاربری آن بهبود پیدا کند .

نظرات برخی از کاربرها در مورد بازی کلماتیک

از فراموشی و الزایمر و بیماری های مشابه آن جلوگیری میکند

ذهنمان را فعال میکند و از فراموشی و الزایمر و بیماری های مشابه آن جلوگیری میکند متشکرم از تمام کسانی که این بازی را راه اندازی و هر روزه برای ارتقای آن فکر و ایده ای نو دارند و بروز رسانی میکنند

همه باید از این بازی لذت ببرند نباید بگن این بازی بده

این بازی انگار در مورد عشق من که ازش خوشم میاید همه باید از این بازی لذت ببرند نباید بگن این بازی بده تازه هر چی ستاره بدی بازم کمه از سازنده ی این بازی واقعا سپاس گذارم

کلماتیک از هرچی امیرزا و فندق مندقه عالیترتره

من از این نوع بازیا اصولا خوشم نمیاد ولی واقعا این کلماتیک از هرچی امیرزا و فندق مندقه عالیترتره،اونا اصن ب ی روز نمیکشیدن ک حذف نصب میشدن ولی این بهتریـــــــــــنـــــــــــــه،ممل توبهترینـــــــــــــــــــی

عالیه من کلی از این بازیها دارم

عالیه من کلی از این بازیها دارم فقط یه چیزی درباره بازیه نیست من میام نظر بدم نظرم وقتی ثبت میشه اسمم میاد امیر حسین اما من پسر نیستم دخترم دسپینا لطفا درستش کنید

کسی میتونه مرحله ی ۲۵۳ رو کمکم کنه؟؟؟

بازی جالبی هست ولی از بعد از منطقه ممنوعه خیلی سخت میشه . کسی میتونه مرحله ی ۲۵۳ رو کمکم کنه؟؟؟

برای مغز های چپر چلاغ شما هم عالیه

عالی بود من کلاس چهارم هستم من بیشتر کلمه هارو نتو نستم حدس بزنم خیلی سخته ولی برای ذهنم عالی از شما خواهش میکنم که نصب کنید این بازی نه تنها برای ذهن خوبه برای مغز های چپر چلاغ شما هم عالیه

نسبت به بازی آمیرزا ضعیف تر هست

نسبت به بازی آمیرزا ضعیف تر هست چون قانون خاصی برای هر مرحله نداره کلمات گاهی سه حرفی گاهی ۴حرفی باید پیدا بشه

لطفا خیلی زودتر مراحل بعدیشو اوکی کنید

این بازی خیلی عالیه. من کمتر از ۴۰ روزه که نصبش کردم ولی اهمین امشب رسیدم به اخرین مرحله ی بازی، یعنی مرحله ۷۷۵ مراحل بعدی بازی رو نوشته به زودی لطفا خیلی زودتر مراحل بعدیشو اوکی کنید ❤ تشکر بابت این بازی فوق العاده

تاریخ به‌روزرسانی ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
حجم بازی 33M
تعداد نصب +100,000
ورژن 3.2.3.5
نسخه Android 4.1 و بالاتر
رده سنی ۳ سال به بالا
منتشر کننده Ordibehesht Studio
پشتیبان برنامه کلیک
سایت کلیک
دانلود از گوگل پلی دانلود
دانلود از کافه بازار دانلود
دانلود از سیب اپ کلماتیک ios

تصاویر بازی کلماتیک

این مطلب چقدر مفید بود؟

لطفا ستاره بدید. ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز است .

میانگین : 3.9 / 5. جمع آراء: 7

اولین نفری باشید که رای می دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.